• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogruterapimerkezi1
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905415447199
  • https://twitter.com/dogruterapi_mkz
  • https://www.instagram.com/dogruterapimerkezi/
  • https://www.youtube.com/watch?v=kRrNYTwi6Bk

Yrd.Doç.Dr.Ömer Doğru

''PSİKOLOG'' Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı

Site Haritası
Saat
Takvim

<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-8840220838707022"
crossorigin="anonymous"></script>

Çocuk Yetiştirirken Yaptığımız Yanlışlar

Çocuk Gelişiminde Yapılan Yanlışlar   

                     Şunu belirtmeliyim ki bir çocuğa yapabileceğin en buyuk yanlış  her istediğini yapıp onu hayalsiz bırakmaktır Çocuğunuz hayalleriniz ,umutlarınız ve hayatınızın en önemli varlığıdır. O yüzden beyin sağlığının yanında beden sağlığını da takip edip , sağlık durumu ile yakından ilgileniniz.Yapılması gereken bir çok şeyi tüm anne ve babalar aşağı yukarı yapmaktadır ama YAPILMAMASI gerekenler konusunda en seçici ailelerde bile cidi sorunlar yaşanmaktadır.Unutmayın bol su ve bol güneş alan her çiçek her serpilmez çoğu zaman ayarını tutturmasan çürür ya da kurur. Çocuklarımızın her biri farklı renk,ton ve kokudaki ayrı ayrı çiçeklerdir ve özeldirler onları kişisel olarak tanıyın ve ayrı ayrı değerlendirin. Ama adaletsizlik ve kayırma olmamalı, davranışlarınızda tutarlılık olsun ve unutmayın çocuklar en güzel terbiyeyi kulaklarıyla değil gözleriyle alırlar. İyi örnek olun
               Hastalıklardan bir kısmı, çocuğun hayat enerjisini önemli ölçüde azaltarak onu dermansız bırakır. Bir kısmı ise; doğurdukları devamlı acı ve ağrılar yüzünden çocuğun ilgi ve dikkatini ders konuları üzerinde toplamasına engel olur. Rahatsızlıklarımıza sebep olan durumlar çoğu zaman Fiziksel değil Psikolojiktir.
1. Sağlık durumu çocuğun okul başarısına etki ettiği gibi bazı rahatsızlıkların bilinmemesi veya tedavi ettirilmemesi birtakım uyumsuz davranışların da sebebi olacaktır.
2. Çocuğunuzu kahvaltı ettirmeden veya yemek yedirmeden kesinlikle okula göndermeyiniz. İlköğretimdeki çocuk hızlı bir büyüme ve gelişme dönemindedir. Bu konuda titiz olunuz. Yemeklerini zamanında yediriniz.
3. Çocuğunuzun kılık- kıyafetine özen gösteriniz. Kıyafetlerinin okul kurallarına uymasına ve temizliğine dikkat ediniz.
4.Çocuğunuzun derslerinin ve davranışlarının daha iyiye yönelmesi için, öğretmenlerle sıkı bir işbirliği kurunuz. Veli toplantılarına mutlaka katılınız.
5.Çocuğunuzun yaşamındaki en etkili çevre aile çevresidir. Çocuk yaşamında en çok etkili örnekleri ailesinden alır. Anne-baba olarak tüm davranışlarınızla çocuklarınıza örnek olunuz.
6.Çocuğunuzu iyi tanıyınız. Çocuklardan yapamayacağı şeyleri istemeyiniz. Onları yeteneklerinin ötesinde başarı göstermeye zorlamayınız.
7.Çocuğun tüm arzularının yerine getirilmesi ona her istediği şeyi yapabileceği, elde edilebileceği kanısının verilmesi veya tam tersi isteklerinin çok sınırlandırılması, hiç yerine getirilmemesi çeşitli uyumsuz davranışlar geliştirmelerine neden olacaktır. Bu konuda titiz olunuz.
8.Çocuğunuza yeteri kadar harçlık veriniz. Harçlığını mümkünse aylık veya haftalık olarak toptan veriniz. Böylelikle kendisini yönetmesini öğrenecek ve sorumluluk kazanacaktır.
9.Çocuklarınızı başka çocuklarla veya kardeşleri ile mukayese etmeyiniz. Her insanın sahip olduğu nitelikler farklıdır. Onları olduğu gibi kabul ediniz.
10.Çocuklarınızı korkutmayınız. Fazla baskılardan, bedeni cezalardan, olmayacak sınırlamalar koymaktan kaçınınız.
11.Çocuklarınızın belli davranışları için anne-baba olarak değişik davranış göstermeyiniz, aynı şekilde davranınız.
12.Çocuklarınızla iyi notların yanında zayıf not almasının da normal olduğunu ve çalışmakla durumunu düzeltebileceğini telkin ediniz.
13.Çocuğunuzun okul yaşantısı ile ilgileniniz. Anlattıklarını dinleyiniz.
14.Çocuğunuzun okul dışındaki arkadaşlarının kontrol ediniz.
15.Çocuğunuzun okul ve öğretmenler hakkında şikayetleri olursa onu dinledikten sonra okul yönetimi ve öğretmenler ile görüşünüz.
16.Öğretmenler öğrencisinden makul olan ders araç ve gereçlerini almasını istemişlerse, bunları zamanında ve yeterince temin ediniz.
17.Ders çalışırken, çocuğunuzu ev işi, çarşı, Pazar işi için kaldırmayınız.
18.Çocuğunuzun mümkün olduğu kadar sosyal yaşantılar içinde, sosyal olmasını sağlayınız. Okul ve çevresindeki sosyal faaliyetlere katılmasına izin veriniz.
19.Çocuğunuzu sık sık eleştirmeyiniz. Hele bunu başkalarının yanında asla yapmayınız. Onun aşağılık duygusuna kapılmasını önleyiniz.
20.Beğendiğiniz takdir ettiğiniz taraflarını söyleyiniz. Onun kendine güven duymasını sağlayınız. Çocuklarınız arasında ayrım yapmayınız. Çocukları kıskandırmayınız. Hepsine sevgi ve ilgi gösteriniz.
21.İçinde bulundukları yaşlarda arkadaş çocuğunuz için çok önemlidir. Arkadaşı olmasına, iyi arkadaş seçmesine yardımcı olunuz.
22.Tv izlemede çocuğunuza iyi alışkanlıklar kazandırınız. Sürekli TV izlemek çocuğunuzun başarısını olumsuz yönde etkiler. Ancak bunu zor kullanarak değil ikna ederek gerçekleştiriniz.
23.Çocuğunuzun okuluna ve eve zamanında gelişini sağlayınız, varsa geç kalma alışkanlığını önleyiniz.
24.Evde çocuğunuza rahat bir çalışma ortamı hazırlayınız. Çocuklarınızın zararlı alışkanlıklar edinmesine engel olunuz. Onları zararlı alışkanlıklara karşı duyarlı hale getiriniz.
25.Çocuklar önünde yapılan tartışmalar, kavgalar onları mutsuz, güvensiz ve endişeli olmalarına neden olur. Sorunlarınızın yanında konuşmayınız, münakaşa etmeyiniz.
26.Çocuğunuzun çeşitli sorunları için sınıf öğretmenine başvurunuz.
27.Çocuğunuzun evde ders çalışmasını kontrol ediniz. Ancak sürekli şekilde “dersine çalış” ikazı olumsuz etki yapmaktadır. Ona güvendiğinizi belli ederek uyarınız.
28.Çocuğunuzun okula devam durumunu yakından izleyiniz.
29.Çocuğunuzun yanında ona uygulanan eğitimin tartışmasını yapmayınız. Okul ve öğretmenler ile ilgili görüşlerinizi çocuğun yanında açığa vurmayınız. Çocuğunuzun çalışma programı yapmasına, uygulamasına yardımcı olunuz. Planlı çalışma üzerinde durunuz.
30.Çocuklarınıza karşı sabırlı, soğuk kanlı ve anlayışlı olunuz. Doğal olarak onlar hata yapacaklardır. Kusurları ve kötü hareketleri olacaktır. Çocuklar düşündüğünüz, istediğiniz gibi tavır ve davranışlar göstermiş olsalardı ailede ve okulda eğitim denilen şeye gerek kalmazdı. 
 
                                                          Yrd.Doç.Dr.Ömer DOĞRU
                                                          Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı
  
1687 kez okundu

Yorumlar

     26/06/2015 13:05

Ailelerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri onların her istediklerini yapmak olsa gerek.. O yüzden şimdiki çocuklar çok doyumsuzlar.. Halbuki ilk eğitim aileden başlar.. Onları geleceğe hazırlarken sizler gibi uzman ve eğiticilerin tavsiyelerini okuyup olumlu yönde değişen davranış ve tutumları geleceğe çok daha iyi nesiller yetiştirmek için olması gerekendir.. Geleceğe daha iyi nesiller yetiştirmek için sizlerden örnek alıyoruz ve yazılarınızı paylaşıyoruz.. Kaleminize ve yüreğinize sağlık hocam.. Sevgilerimle..
Nilay Akduman

Çocuklarımız     26/06/2015 11:05

Ömer Hocam kaleminize sağlık çok güzel ve yararlı bir yazı. keşke çok kişiye ulaşabilse. Bunun için musadenizle paylaşıyorum saygılarımla
Yelda Acar Kurt

Yanlışlarımız     26/06/2015 10:22

Hocam malesef çok fazla yanlışımız varmış en çok da ''bir çocuğa yapabileceğin en buyuk yanlış her istediğini yapıp onu hayalsiz bırakmaktır ''cümlesi beni ciddi sarstı o hatayı çok yapıyorum
Omur Alpaslan

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam148
Toplam Ziyaret124352
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.26029.2973
Euro10.730010.7730
Hava Durumu

<script data-ad-client="ca-pub-2967709272430144" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>