• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogruterapimerkezi/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905415447199
  • https://twitter.com/omer_dogru_DTM
  • https://www.instagram.com/dogruterapimerkezi/
  • https://www.youtube.com/channel/UCnbhPGpmDI3_F6vJ165xE6g?view_as=subscriber

Yrd.Doç.Dr.Ömer Doğru

''PSİKOLOG'' Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı

Site Haritası
Saat
Takvim

<script data-ad-client="ca-pub-2967709272430144" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>

Zayıfı Olan Cocuğa Nasıl Davranılmalı
Gunumuzde basari ve sinav odakli bir sartlanmislik olduğından anne ve babaların en büyük kabusu Karnedeki zayiftir.Buna şartlanan anne ve babalar tatili çocuklar için çekilmez hale getirmektedirler. Bilinmelidir çocuk hayatı oyunla öğrenir okulla değil.Oyun oynayamayan çocuklarda sosyal beceriler gelişmez özgüven konusunda yetersiz ve kendilerini ifade etmede tutuk kalırlar.
Zayıf karne ile gelen çocuğa kızmak ya da ceza uygulamak çok yanlış. Bunun yerine ona sakince yaklaşılmalı ve yeterli çalışmadığı için notlarının düşük olduğu söylenmeli. Bunu düzeltecek kişi de kendisi olduğu fikri aşılanmalıdır.
 Yarıyıl tatili başlıyor. Çocukları olduğu kadar aileleri de “karne telaşı” sardı. Yarıyıl tatili için ailelere onerimiz,
Karnesi zayıf gelen çocuğu cezalandırmak kadar, karnesi iyi gelen çocuğu ödüllendirmek de yanlış” dedi.
Tatil döneminde çocukların tablet, bilgisayar gibi teknolojik cihazların kullanımıyla ilgili önerilerimiz ,
 "Çocuk, arkadaşlarıyla vakit geçirmek yerine elinde tablet ile saatlerce oturuyorsa, seslendiğinizde sizinle ilgilenmiyorsa bir sorun var demektir” lutfen buna çok dikkat edin.Cocuk oyun oynasın dediğimizde sanal oyun değil kastimiz.Kastetigimiz bedeni ve beyniyle oynayabileceği gerçek çocuk oyunlarıdır.
Okul çağında çocuğu olan tüm ebeveynler bu günlerde çocukları ile birlikte karne heyecanı yaşıyor. Birçok ebeveynin “kırık karne” getiren çocuklarına nasıl davranması gerektiğine karar veremediğini görüyoruz çoğu ailelerin, 
Kırık bir karne karşısında yapılması gerekenleri ve keyifli bir tatil geçirmenin yollarını; 
1-Zayıf notlar için çocuğa kızmanın ya da ceza uygulaması  yanlış , 
2-“Çocuğa sakince böyle şeylerin olabileceği, yeterli çalışmadığı için notunun düşük olduğu söylenmeli, çocuk ikinci dönem notunu düzeltmesi konusunda yüreklendirilmelidir” 
3-Tatilde dinlenmenin çocukların hakkı olduğunu , dinlenmenin sorumlulukların unutulması anlamına gelmediğini unutmayin, “
4-Karne için ceza da ödül de yanlış
Sömestr tatilini verimli geçirmek için günlük program yapılmasının doğru olduğu“Anne babaların dikkat etmeleri gereken en önemli şey ise tatilde çocuklarıyla kaliteli zaman geçirme Konusudur.
5-Karnesinde zayıf gelen çocuğu cezalandırmak kadar karnesi iyi gelen çocuğu ödüllendirmenin de yanlış bir davranış , “Çocuğun zaten yapması gereken şey derslerine iyi çalışmak ve hak ettiği notu getirmektir, yani iyi karne zaten beklenen bir şey olmalıdır” . 
İyi karne getiren çocuğun takdir edilmesi gerektiğini ancak , çocuklara ödül niyetine pahalı hediyeler almanın hatalı olduğunu belirtelim “Bu sefer çocuk ödüle kavuşmak için iyi not getirmeye çalışacaktır, ödülün olamayacağı ortamlarda çalışmayacaktır”
6-Dış dünya ile iletişimi kesiyorsa teknoloji kullanımını sınırlandırın
Çocukların tablet, bilgisayar ve cep telefonu kullanımları ile ilgili öneriler ise “Teknolojinin en büyük faydası bize zaman kazandırmasıdır. Birçok bilgiye çok kısa sürede ulaşmamızı sağlar. Çocuğun bilgi sahibi olması, daha çok araştırmasına, okumasına katkı sağlayabilir. Sosyal medya araçları sayesinde çocuğun arkadaşlarından sürekli haber aldığını görüyoruz ama kullanım zamanı çok önemli”
Çocukların arkadaşları ile vakit geçirmek yerine saatlerce tablet ya da bilgisayar başında oturuyorsa önlem alınması gerekir
“6-12 yaş aralığındaki çocukların, velilerinin belirleyeceği uygun zamanlarda, kısa süreli kullanımlarını tercih etmeliyiz” . Çocukların genellikle teknolojiyi oyun oynamak, sosyal medya araçlarını kullanmak, araştırma yapmak gibi amaçlarla kullandığını görebiliyoruz bu çok sakincali, asıl sorunun kullanım saatleri ile ilgili olduğunu unutmayalım.
Bunu sinirlandirmak icin öğrencilere belirli hedefler vermesi gerektiği ve “Şimdi yarım saat en sevdiğin oyunu oynayabilirsin” veya “Ödevlerin bittiği zaman bir saatliğine facebook’u açman güzel olabilir” gibi yaklaşımların işe yarayacağını gözardı etmemelisiniz.
2-6 yaş arası çocuklar kesinlikle kullanmamalı
Tablet, bilgisayar ya da cep telefonu kullanımı için 2-6 yaş aralığındaki çocukların uygun olmadığını Dünya Sağlık Örgütü ısrarla belirtmektedir., bu yaş aralığındaki çocukların yarım saatten fazla televizyon izlemesini de önermediğini belirtmeliyiz. 
Bunun sebebini “Henüz beyin gelişimi hızlıca devam eden bu yaş aralığındaki çocukların, tabletler sayesinde maruz kalacakları ses, ışık, hareket, öncelikle dikkat problemleri, huzursuzluk, hiperaktivite gibi sorunlara yol açabileceğini belirtmektedir bu konuda araştırma yapan tüm kurum ve kuruluşlar., 
“6 yaşındaki bir çocuğun sadece hafta sonu bir saat kullanımı yeterli olacaktır”
Aksi takdirde çocuklarda ruhsal fiziksel ve psikolojik sıkıntılar meydana gelmekte ve ilerde telafisi mümkün olmayan sıkıntılara yol açmaktadır.
Yrd Doç Dr Ömer DOĞRU 
Aile Danışmanı & Iletişim Uzmanı
  
503 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam55
Toplam Ziyaret121519
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.56188.5961
Euro10.085110.1255
Hava Durumu

<script data-ad-client="ca-pub-2967709272430144" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>