• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/profile.php?id=100005731277518
 • https://twitter.com/dogruonline

Yrd.Doç.Dr.Ömer Doğru

Aile Danışmanı İletişim Uzmanı

Site Haritası
Saat
Takvim
Ülkemizde Kadın Olmak

Zordur kadın olmak , özgür olmayan bir toplumun çarkları arasında ezildikçe bağıramayacak kadar zor durumda olan yalnız ve bağımlı bırakılan kimsesiz yorgun ve umutsuz hayatlar...

Zengin muhitlerde oturanların ve sosyal medya kalemşörlerinin bilmediği bilemeyeceği bir cenderedir Anadolu’da Kadın Olmak.

Hani hepinizin bildiği ancak işinize geldiği için sesinizin çıkmadığı birkaç şey sayayım

 • Annenin oğluna ‘’çok yüz veriyorsun bu geline kadın seni parmağında oynatıyor biraz erkek ol’’ demesi aslında şiddet uygula bu yabancı kimsesiz insana demenin diğer bir versiyonudur.
 • ‘’Kocandır döver de sever de hangimiz yaşamadık bunu’’
 • Kır dizini otur evinde
 • Biz kan tükürüp kızılcık şerbeti içtik derdik
 • Kız gelinlikle çıkar kefenle döner diye insanlık dışı öğretilerle şiddete ve baskıya razı olması beklenen, yalnız ve güçsüz bırakılan, ayaklarının üzerine durması Feminizmi veya Yoldan Çıkmış diye adlandırılan bir toplumdur ülkemizin büyük bölümü.

 

      Şiddetin meşru görüldüğü itiraz eden kadının yollu veya azmış diye değerlendirildiği, iş ortamında mobing ve tacizin normal karşılandığı, sapıklığın inanç, adet, töre veya namus diye adlandırıldığı, tecridin yalnızlaştırmanın ve silikleştirmenin namus diye süslenip sunulduğu bir devredir günümüz.

Çoğumuz karşılaşmışız bir sahil kenarında ,kendisi denizde manda gibi yüzerken eşini o güneşin altında kavurucu sıcakta çarşafla tutan ve kendine hizmet ettiren  garip yaratıkları. (İnsanlar inancı gereği kapanabilir açılabilir ve bu kimseyi ilgilendirmez). Ancak yasak sadece kadınlara mı mahsus? Bikinili kadınları izlerken sevap mı kazanıyor oradaki arkadaş. Bu din veya inanç değil ataerkil toplumun despot ve acımasız bir göstergesidir.

Anne babalar evlatlarınızı en iyi sizler tanırsınız.Sorunlu ,psikolojik rahatsızlığı olan ,madde bağımlısı oğullarınızı ‘’başını bağlayalım düzelir, evlenince akıllanır’’diyerek evledirip başka bir ailenin koklamaya kıyamadığı yavursunu ateşe atmayın. Evlendirmek bir tedavi yöntemi değildir.

              Hani pavyonda çalışan kadına çiçek veren  Centilmen Türk Erkeği evdeki eşiyle konuşmayı zul sayıyor şiddet uyguluyor. Şunu da eklemliyim oralarda çalışan kadınlarımızı küçümsediğimden değil tam tersine orada çalışan bir kadının namusu oraya giden bir erkeğin namusundan çok daha üstündür . Çünkü toplumun kendisine normal bir hayat hakkı tanımadığı bir kadının yaşama mücadelesidir orda çalışmak ama oraya giden erkek onun orda çalışmasını finanse eden  ……. Biridir.

              Bilirim bu çok kişinin hoşuna gitmeyecek bir durumdur ancak bu benim inandığım ve savunduğum bir durumdur.

 

               Kadının en zayıf olan iki noktasını bilen toplum onun nefes yollarını tıkamaktadır.

 • Çocuklarından mahrum bırakmak
 • Kendi ayakları üzerinde duracak ekonomik özgürlüğünü ona vermemek

Bir kadının karşı karşıya kalabileceği en büyük imtihandır bu ve çoğu kadın bu sınavı başaramadan toplum katmanları arasında boğulup kaybolmaktadır.

 

Kuralların katı anlayışın kıt olduğu bir aileden gelmiş bir insan olmama rağmen Kızım üniversiteyi kazanıp tercih yapacağı zaman ‘’ baba nereleri yazayım derken’’

Ben onu karşıma aldım ve şunları söyledim:

 • Kızım yaparken kendini geliştirip zevk alabileceğin bir meslek seç
 • Hayatını devam ederken babana kocana ve kimseye mecbur ve muhtaç olmayacağın bir iş seç
 • Kendi dünya görüşün ve hayalindeki hayatını finanse edebilecek bir meslek seç.

 

Gerisi sana kalmış ister doktor ol istersen dansöz ben sonuna kadar senin yanındayım  dedim ve tercihleriyle baş başa bıraktım  Şimdi kimsesizlerin sesi olmak için bir avukat adayı…

Herkes her şeyi sorguluyor ahkam kesiyor ancak kimse kendi elinde olan bir imtiyazı başkasıyla paylaşma niyetinde değil.

Acıların bitmesi ve toplumun kendini yenilemesi için herkesin kendini sorgulaması lazım ben nerde yanlış yapıyorum diye.

Unutmayalım Emine Bulutun hunharca katledildiği yerde 15 tane erkek vardı herkes seyretti çünkü bilinç altında Annesinin söylediği kocasıdır döver de severde kodlaması vardı yalnızca seyretti…

Kızlarınızı gelin diye değil birey olarak yetiştirin….

Güzel insan  bunları yaparsan hayat sana hayal kadar güzel ve zevkli olur. Zindanda olsan bile saray gibidir  sana.

Bir erkeği eğitirsen bir insanı bir kadını eğitirsen bir kuşağı eğitmiş olursun.

 Çünkü Olduğun yeri Cennete Çeviremesen, kaçtığın her yer sana Cehennem olur. Yarınlarımızın tüm bireylere Cennet olması dileğiyle…

 

Yrd.Doç.Dr.Ömer  DOĞRU

Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı

 

  
393 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret77311
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.80116.8283
Euro7.56717.5974
Hava Durumu