• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogruterapimerkezi/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905415447199
  • https://twitter.com/omer_dogru_DTM
  • https://www.instagram.com/dogruterapimerkezi/
  • https://www.youtube.com/channel/UCnbhPGpmDI3_F6vJ165xE6g?view_as=subscriber

Yrd.Doç.Dr.Ömer Doğru

''PSİKOLOG'' Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı

Site Haritası
Saat
Takvim

<script data-ad-client="ca-pub-2967709272430144" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>

Aile Düzeni Ve Evlerimiz

Anadolu Kültürü Çok eşsiz ve hoşgörülü bir hazinedir.Ancak bu hoşgörülü ve değerli mirasımızı bazı yanlış uygulamalar sonucunda aile bireylerinin kendilerini değersiz ve mutsuz hissetmelerini yol açacak şekilde kullanıyoruz.
Bunlardan birisi de Birçok ailede kendilerinin ve çocuklarının rahat edebilecekleri yer ve eşyalar misafirlere ayrılarak büyük bir yanlış içine girmektedirler.

Misafir odası,misafir tabağı,misafir koltuğu gibi gereksiz bir sürü işlem.
Oysa misafir benim evime geliyorsa benim oturduğum yere oturmalı yedigimden yemeli yoksa bana gelmesinin manası yoktur otele gitsin.
Benim Evimde misafir odası yok. Evin her yerinde eşim çocuklarım ve ben yaşıyoruz. Misafir için ayırdığım yemek takımlarım, çakal kaşık takımlarım da yok. En iyileriyle kendimiz yiyoruz. Misafir gelirse onlara da çıkarıyoruz bizimkilerin aynısından.

Biri evime geldiğinde evimiz dağınıksa panik de olmuyorumuz Evimizi değil beni görmeye geliyor bizim sevdiklerimiz, sevenlerimiz.. Bu yüzden ev dağıldı diye kızmam cocuklarimla beraber dağıtıyor beraber topluyoruz. Şimdiye kadar çıkmayan tek bir leke olmadı yaptığımız faaliyetlerde.Cikmasa da önemli değil bizden değerli mi sanki. Tabi annelerinin tepkilerini de dikkate alarak yapıyoruz bu dağınıklıkları.

Hiç bir ev işi ve ya uğraş ya da mesleki çalışma 'babaa'"anneee" diye seslenen cocuklarimdan daha önemli olmadı benim için. Hiç bir zaman kızmadım büyükler sohbet ederken araya girip fikrini söyledi diye. Dinlemeyen büyükleri ikaz ettim aksine "oğlum veya kizim size bir şey söylüyor" diye.

Evimde mutluluktan daha fazla önemsediğim hiç bir şey yok benim. Bu yüzden beni mutsuz etmeye çalışan insanların ne söyledikleriyle de ilgilenmiyorum. Hayatıma kattığım insanları da böyle insanlardan seçmeye çalışıyorum.

Ailemin huzuru 3 numaralı komşumun evimle ya da cocuklarimla ilgili ne düşündüğünden çok daha önemli.

Bu kadar üzüp kasmayın kendinizi insanlar için. Şu ne der bu ne der diye düşünmeyin, ev kirlenir, üzeri kirlenir diye engellemeyin çocuklarınızı ne olur.
Bir çocuğa verebileceğiniz en büyük hediye onlara ayırabileceğiniz zaman ve paylaştığınız anlardır.
Bilinmelidir ki çocuklar sorun üretmezler. Onlar anne baba ve de toplumun ürettiği sorunun sonucunu yansıtırlar küçücük ekranlarından kocaman yürekleriyle.

Yeryüzünde hiç bir çocuğu senden adam olamaz diyerek adam edemezsiniz. Unutmayın çoğu zaman çocuklardaki davranışlar ebeveyninin açığa çıkmış sırrıdır. Çocuk gözünüzde adam olamayacaksa eğer ADAM OLAMADIĞINIZDANDIR ve Adamlık cinsiyet değil şahsiyet meselesidir.

GERİ GETİREMEYECEĞİNİZ TEK ŞEY ONLARIN BU YAŞLARI OLACAK
Ve İnanın Bir Çocuğa Verebileceğimiz En Güzel Hediye Ona Ayiracağımız Zaman Ve Verdiğimiz Güven Duygusu Ve Sevgidir.

Yrd.Doç.Dr.Ömer DOĞRU
Aile Danışmanı & Iletişim Uzmanı

  
357 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret111462
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.51588.5499
Euro10.325410.3668
Hava Durumu

<script data-ad-client="ca-pub-2967709272430144" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>