• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100005731277518
  • https://twitter.com/dogruonline

Yrd.Doç.Dr.Ömer Doğru

Aile Danışmanı İletişim Uzmanı

Site Haritası
Saat
Takvim

Anasayfa

Kişilik, kişinin kendine özgü davranışlarının bir bütünüdür. Diğer bir ifadeyle günlük yaşamda çevresine verdiği tepkiler ile, tutum ve davranışlarının oluşturduğu bütünlüktür. Dolayısıyla bu bütünlük içinde bir uyum ve süreklilik olması gerektiği gibi, normal davranış ve düşüncelerden sapmalar da göstermemesi, esnek olabilmesi, toplumsal uyum ve işlevini bozmaması gerekir. Bu durumda sağlıklı bir kişilik yapısından bahsedebiliriz. Ancak bazı bireylerde bu bütünlük ve uyum bozulmuş, işlev ve yeterlilik sapma göstermiştir ki, bu tür durum ve örüntüye kişilik bozukluğu adı veriyoruz. Kişilik bozukluğundaki özellikler sürekli ve tutarlıdır. Bireyi farklı kılacak kadar da kapsamlıdır. Aynı zamanda birey bu özellikleriyle bir bütün oluşturmuş olup, kendisini değiştirmekten çok, diğerlerinin kendisine uyum sağlamasını bekler.
07.08.2019
Eskilerin bir sözü vardır derlerki ''İnsanlar tanışıp evlendiklerini sanıyorlar oysa evlenince tanışmaya başlarlar.'' Çünkü farkedebildikleri bir konu ortaya çıkıyor '' Eş eşini dinleyebildiği ölçüde tanımaya anlayabildiği ölçüde mutlu olmaya başlar. Evlilik ve mutluluk arasında ters orantı vardir.Zaman geçtikçe hevesin geçer ama alışkanlığın ve sevgin artar.Artık o senden bir parça ve vazgeçilmez bir tutku olur.Sevgini onunla,kaygını onunla,kavganı onunla ve umutlarını onunla hayata geçirirsin. Bunu çözemediğin zaman evlilik çileye, mutluluk utobik bir kavramdan öteye Biri değerdir,biri Araçtır . Araç hedefe ulaşıldığında ortadan kalkan şeydir. Evlilik bir araçtır. Bu da mutlu olmayı başarabilmek için takip edilen bir yoldur.
29.07.2019
Hayatımızda mutlu olmanın kriterleri değişmeden hayatımızdaki bir çok ihtiyacın değişmesi ve yeniliğin olması bizi doyumsuzluğa ve dolayısıyla mutsuzluğa itmektedir.Yorgan ve ayak paradigmasını anlamadan farkındalık kanaat ve şükür iklimine girmeden bir insanın mutlu yaşayabilme ihtimali yoktur. 1-Mallarımız arttı, keyfimiz azaldı. 2-Daha büyük evlerde kalıyoruz, daha küçük ailelerde yaşıyoruz. 3-Konforumuz arttı, zamanımız daraldı. 4-Diplomamız bol, sağduyumuz az. 5-Uzmanlıklar arttı, sıkıntılar çoğaldı. 6-İlaçlar peynir ekmek gibi, hastalıklar arttı. 7-Sorumsuzca para harcıyoruz, az gülüyoruz. 8-Trafikte çok hızlıyız, çabuk parlıyoruz. 9-Akşam geç yatıyor, sabah yorgun uyanıyoruz. 10-Az kitap okuyor, çok televizyon izliyoruz, çok konuşuyoruz, az gönül veriyoruz ve çok fazla yalan söylüyoruz. 11-Varlığımız artırdık, değerlerimizi yitirdik.
23.07.2019
Psikoloji dersinde Profesör, elinde, içi dolu bir bardak tutarak dersine başladı. “Bu bardağın ağırlığı sizce ne kadardır?” diye sordu. Öğrenciler, ’50gr!’ …. ’100gr!’ …. ’125gr’ cevabını verdiler. “Bardağı tartmadıkça gerçekten ben de bilemem” dedi profesör ve devam etti:“ Ama, benim sorum şu: Bu bardağı böyle birkaç dakikalığına tutsaydım ne olurdu?” - Hiçbir şey - Tamam, peki 1 saat boyunca tutsaydım ne olurdu? - Kolunuz ağrımaya başlardı. - Haklısın; peki ya 1 gün boyunca tutsam ne olur? - Kolunuz iyice ağrır, adaleniz spazm yapar, belki de çözüm bulmak için hastaneye gitmek zorunda kalırsınız. Sorularına cevap alan profesör, can alıcı noktaya temas etti: - Peki tüm bu sorunlar olurken bardağın ağırlığında bir değişme ortaya çıktı mı? Öğrenciler bir ağızdan cevapladılar: “Hayır.”
12.07.2019
Yürek Yakan Bir Aşkın,özlemin ve vefanın öyküsüdür. Bunu okurken içinizden varımdır bakadur güzel, duru bir sevgi ve iç acıtan destansı aşk. Bir otobüs durağında karşılaşmışlardı ilk kez.... Biri tıpta okuyordu, öbürü mimarlıkta. O ilk karşılaşmadan sonra, bir kere, bir kere, bir kere daha karşılaşabilmek için, hep aynı saatte, aynı duraktan, aynı otobüse bindiler. Gençtiler, çok genç... Birbirileriyle konuşacak cesareti bulmaları biraz zaman aldı ama sonunda başardılar. İkisi de her sabah otobüse bindikleri semtte oturmuyorlardı aslında. Delikanlı arkadaşında kaldığı için o duraktan binmişti otobüse, kız ise ablasında.... Sırf birbirilerini görebilmek için, her sabah erkenden evlerinden çıkıp, şehrin öbür ucundaki o durağa, onların durağına geldiklerini, gülerek itiraf ettiler bir süre sonra... Okullarını bitirince hemen evlendiler. Mutluydular hem de çok mutlu...
08.07.2019
 3  ...

Son Güncelleme: Bugün
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret65101
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74385.7669
Euro6.37606.4016
Hava Durumu