• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100005731277518
  • https://twitter.com/dogruonline

Yrd.Doç.Dr.Ömer Doğru

Aile Danışmanı İletişim Uzmanı

Site Haritası
Saat
Takvim

Anasayfa

Başkasının ağrısını, acısını gerçekten hissedebilir miyiz? Bir başka insanın hissettiklerini hissetmek ve onun bu hissettiklerine bağlantı yapabilmeye “empati” denir. Yapılan görüntüleme çalışmaları, kendiniz ağrıyı hissedince ve bir başkasının ağrısını empati yaparak hissettiğinizde beyindeki aynı bölgelerin uyarıldığını gösteriyor. Birçok çalışma, psikososyolojik ağrı uyandıran hayat hikayelerini görsel olarak izlediğimizde bizde uyandırdığı ağrı hissiyle, vücudumuzun herhangi bir uzvundan ortaya çıkan ağrıyla ilgili bilgiyi, ağrı çekenin yüz ifadesini gördüğümüzde bizde uyandırdığı ağrısını hissetme hissini ileten somatosensori beyin bölgesinin koordineli bir çalışmayla ayarlandığını göstermektedir.
21.06.2019
Bir Dönemin daha sona ermesiyle beraber tatil ve tatilde geçirilmesi gereken kıymetli zaman ve uyulması gereken kurallar konuşulmaya ve detaylandırılmaya başlandı. Öncelikle tüm gençlerimiz için aynı evrensel ve genel geçer bir kural yoktur ve olmamalıdır da. Her çocuk özeldir ve beklentileri hayata bakış tarzı ve olayları değerlendirme biçimi ve tepki verme metodu farkladır. Yaz tatilinin sadece eğlenme ve dinlenme değil, çocuklara boş zamanın nasıl daha kaliteli geçirilmesi gerektiğinin de öğretildiği bir dönem olduğunu unutmayalım. Uzun bir yaz tatilinin iyi değerlendirilmesi gerektiğine ‘Tatilde hepimiz rutin çalışmalarımıza ara verip kendimizi dinlendirip, eğlenmeyi düşünürüz ama bunun da sınırları, çerçevesi olmalıdır’ ve bu çerçeveleri empati ve uyum içinde hep beraber belirlemeliyiz. Kolektif şuur ve karar alma süreçlerine çocuklar mutlaka dahil edilmelidir.
19.06.2019
Olumlu ebeveynliğin gücünü ne kadar erken yaşama geçirirseniz, çocuklar da o kadar çabuk karşılık verirler. Bu yöntemleri ilk uygulamaya başladığınızda itirazlarla, hayır cevapları ile sık sık karşılaşabilirsiniz. Çocuklar ya işbirliğine girmekten mutlu olacaklar ya da direnmek onları mutlu edecektir. Bu yöntemleri kullanmak sabır ve pratik gerektirir ancak zaman içinde alışarak ve alıştırarak doğal olarak kullanmaya başlarsınız. Çocuklar da olumlu ebeveynlik yaklaşımına alıştıkça bu yöntemler daha etkili olacaktır. Çocuklarda olumlu davranışların pekiştirilebilinmesi için öncelikle çocuğun yaşının gelişimsel özelliklerini bilmek gereklidir. Örneğin, 3 yaşına kadar çocuklar diğer çocuklar ile uyumlu bir şekilde oynayamazlar. Anne babalar 2 yaşındaki çocuklarını başka çocuklar ile oynamaları için bir ortam yaratmaya çalışırlarsa hayal kırıklığına uğrayabilirler çünkü çocukları bekledikleri uygun davranışı göstermeyebilir.
18.06.2019
Küçük bir çocuk okyanus kıyısında babasıyla birlikte yürüyordu. Birden babasına döndü ve Babacığım biraz deniz kıyısında oynayabilir miyim" diye sordu . Babası "Peki oğlum, ama lütfen yanımdan çok fazla uzağa gitme" diye cevap verdi. Küçük çocuk babasına söz verdi ama babası arkasını döner dönmez hemen bir kaç adım daha fazla attı. Artık okyanusun dalgalarının onun küçük ayak parmaklarını yalıyordu. Bu cocuğun çok hoşuna gitti ve bu dalga köpüklerinin biraz daha içine yürürsem babam nereden bilecek ki" diye geçirdi içinden. Babası o anda panikledi ve "Oglum dikkat et , ne söz vermiştin bana az önce " diye bağırdı. Fakat çocuk sevinç içinde oynamasına devam ediyordu. "Hayır baba , burası çok eğlenceli , su anda sana ihtiyacım yok" diye yanıt verdi. Babası bu durumda sessiz kalmaya karar verdi, insanın bazen öğrenmek için derslere ihtiyacı vardı.
18.06.2019
Babalar aslında en çok kızlarını severler; Nedendir bilir misiniz? Çünkü kız babas...ı olmak, Farklıdır, özeldir bambaşka bir duygusallık verir babalara Hayatında hiç ağlamayan babalar bile kızlarını ellerine aldıklarında tutamazlar göz yaşlarını. Ama bir taraftan da zordur kız babası olmak. Bir kız iki evlat demektir. İki canı birden sırtına yüklenmek demektir. Çünkü biri iki yapan da kadındır, ikiyi üç yapan da. Bunu bildiklerinden babalar, Onların üzerlerine daha da titrerler. Onlara her baktıklarında annelerini, bazen kırdıkları ama her şeye rağmen onları yetiştiren annelerini anımsarlar.
13.06.2019
 5  ...

Son Güncelleme: Bugün
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret65101
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74385.7669
Euro6.37606.4016
Hava Durumu