• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100005731277518
  • https://twitter.com/dogruonline

Yrd.Doç.Dr.Ömer Doğru

Aile Danışmanı İletişim Uzmanı

Site Haritası
Saat
Takvim

Anasayfa

Kendi kendine konuşmak, kişinin günlük yaşamda kendi kendine konuşması her zaman bir hastalık olarak algılanmamalıdır. Bu kişinin stresten kurtulması için son derece faydalı olabilir. Ancak farklı türlerde geliştiğinden, tedavi edilecek kişiler iyi ayrılmalıdır. Bunun yanında çocuklarda kendi kendine konuşmak, tavırların şekillenmesine yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda insanların en fazla kaybettiği eşyalarını ararken kendi kendilerine konuştuklarını ortaya koymuştur. Bu davranışın algılama ve düşünmeyi arttırdığı belirlenmiştir. Kendi kendine konuşmak iki farklı şekilde gelişebilir. Kendi kendine konuşmak kaç türlü olur? Hastalık olarak kabul edilen durum:
03.05.2019
Köyün birinde bir yaşlı adam varmış. Çok fakirmiş ama Kral bile onu kıskanırmış... Öyle dillere destan bir beyaz atı varmış ki, Kral bu at için ihtiyara nerdeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış.. "Bu at, bir at değil benim için; bir dost, insan dostunu satar mı" dermiş . hep. Bir sabah kalkmışlar ki,at yok. Köylü ihtiyarın başına toplanmış: "Seni ihtiyar bunak, bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi.Krala satsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın.Şimdi ne paran var, ne de atın" demişler... İhtiyar: "Karar vermek için acele etmeyin" demiş."Sadece at kayıp" deyin, "Çünkü gerçek bu.Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar.Atımın kaybolması, bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı?
01.05.2019
Delilik hergün aynı stratejiyi kullanıp farklı sonuç bekleme durumudur. Değişim ve Dönüşüm arasındaki farkı anladığın zaman gelişirsin. 5 yıl önce hayatınız nasıldı.5 yıl sonra nasıl bir hayata hangi kişisel özelliklere sahip olmak istiyorsunuz. Yarının istediğiniz gibi şekillenmesi için bu gün neler yapmalı nasıl yaşamalısınız. Nasıl bir hayat yaşayacağınıza karar vermediğinizde şartlar ve rüzgâra teslim olursunuz. Hayatınızı sizin değil çevrenin yönlendireceği kararını almış olursunuz. Ters giden gelişmeleri sadece izleyip duruma müdahale etmemek felaketi getirir.
25.04.2019
Çözüm bulmak hayatımızı kolaylaştırmakta; zorluklarla baş etme gücümüzü, farklı problemlerle strateji geliştirme becerilerimizi artırmaktadır. Bireyler, günümüzde pek çok alanda problemlerle karşılaşıp üstesinden gelmek için çözümler yaratmaktadır. Temelinde hümanizmin dinamiklerini barındıran Rehberlik ve Psikolojik Danışma ve Çözüm Odaklı Terapi düşünüldüğünde; birey kendine en iyi gelecek çözüm stratejilerini üretme ve kendisi için en iyi yolu seçme becerisine sahiptir. Gün geçtikçe bireylerin, psikolojik danışmaya ihtiyaç duyan bireylerin psikolojik yardım süreçlerine karşı sabırsız oldukları, problemlerini en kısa yoldan çözmeye çalışmak istedikleri görülmektedir.
24.04.2019
Vakit namazlarını sürekli cemaatle, camide eda eden, ALLAH’a yürekten bağlı, çok duru gönüllü bir adam varmış Ama evi, nehrin öbür tarafında olduğu için her vakit namazında, salla nehri geçmek epey vaktini alıyormuş Bir gün, gittiği camiide bir vaaz dinlemiş Hoca diyormuş ki; “ALLAH’a öyle inanıp öyle dayanacaksın, öyle güveneceksin ki her işin kolaylıkla hallolsun Bismillah de gir suya! Yürü git’” diye de bir örnek vermiş Adamcağız bunu duyunca bir sevinmiş bir sevinmiş ki -Oh! Demiş, kurtuldum artık saldan, vakit kayıplarından Bismillah der geçerim karşıya Sevincinden içi içine sığmıyormuş
21.04.2019
 7  ...

Son Güncelleme: Bugün
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret65101
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74385.7669
Euro6.37606.4016
Hava Durumu