• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogruterapimerkezi1
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905415447199
  • https://twitter.com/dogruterapi_mkz
  • https://www.instagram.com/dogruterapimerkezi/
  • https://www.youtube.com/watch?v=kRrNYTwi6Bk

Yrd.Doç.Dr.Ömer Doğru

''PSİKOLOG'' Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı

Site Haritası
Saat
Takvim
<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2967709272430144"
     crossorigin="anonymous"></script>

KADINLARI ANLAMAK

Yargılamadan Anla, Sorgulamadan Dinle…Ad Koyunca Büyüsü Bozulur Diye;  İsimsiz, İzinsiz, İçinden Sev Beni,
       Kadın kocasının, delikanlılıkta sevgilisi, olgun çağda arkadaşı, ihtiyarlıkta da hasta bakıcısıdır  Bacon 
             Kadınlar erkekleri değiştirmeye çabalamadan, onları oldukları gibi kabul ettikleri sürece, erkekler de ağır ağır ama emin adımlarla kadınların “sevilmek”, “ilgilenilmek”, “anlaşılmak”, “konuşmak” ve “saygı görmek” gibi doğalarına özgü gereksinimlerini ve isteklerini anlama yolunda ilerleyecekler ve onlara daha fazlasını vermek isteyeceklerdir…
Erkeklerden daha zor değildir kadınları anlamak. Önemli olan anlamak isteğidir.

Özen göstermek, ayrıntıya dikkat etmek ve anladığını hissettirmek çok önemli…

      Tabi şunlar da unutulmamalı. Ailesiyle ilgili yorum yapmamak, kilolarını sorun etmemek, konuşurken dinlememezlik etmemek, sözünü kesmemek, zevklerini ve tarzını alaya almamak…
Satır aralarına dikkat etmek, kadınları anlamak için yeterli olacaktır. Çünkü kadınlara göre lafın tamamı aptala anlatılır ve hiçbir kadın aptal yerinde olan birini hoş görmez. Ama kimi ne zaman dinlediğine dikkat et. Eşini dinlerken tepkilerin farklı, anneni dinlerken farklı, kızını dinlerken ayrı bir dil kullanmalısın. Kadınları anlamanın en doğru şifresi doğru bir dil, zamanında bir müdahale ve özenle seçilen kelimelerdir. Tarihteki en büyük İmparatorluklarından biri olan Roma İmparatorluğunda, Hükümdar olma yaşı 18’ di ama hükümdarın evlenme yaşı 21 idi. Bu da şu anlama gelir’’. Bir kadını İdare Etmek, Roma İmparatorluğunu İdare etmekten daha zordur’’.
Anlaşmak aynı dili konuşmak değil, aynı duyguları.       paylaşmaktır.                                                                                                         

‘’ Vurmayacak silah yoktur, Geze göz uydurmalı, anlamayacak insan yoktur Öze söz uydurmalı’’
Kadınları anlamada dinamit etkisi yapan kelimeler. Emir Vermek Kıyas Yapmak, Tehdit Etmek, Küçümseme Ve Fiziksel Kusur Bulma Cümleleri... Bu hatalara düşmediğiniz zaman kadınları anlamada ilk adımlar atılmış olur ve doğru yola girilmiş olur. Kadını çözersen hayat sana cennet, çözemesen, bal yesen zehir tesiri yapar.

Tabii bunun işe yaramadığı zamanlar olabilir, Kendileri söylemeseler bile kendilerinin anlaşılmasını bekleyebilirler. O yüzden gözlerine bakın ve mutlaka bunu iyi okuyun. 
Unutmayın ’’Kadınlar Susarak Giderler’’. Bu durumda erkeklerin uyanık ve dikkatli olmaları, Onların ne istediğini tahmin etmeleri gerekir, Bu tahminde yanılmalarının sonucu ağır olabilir, kadınlar kendilerini anlamadıkları için erkeklere kızabilirler, Burada önemli olan onları tanımaktır. Bir düşünür ‘’Erkekler baş gibidir kadınlar boyun, başın nereye döneceğine boyun karar verir’’. Çok da haksız sayılmaz. 


1-Ne istiyorlar ve nasıl istiyorlar?
2-Nelerden hoşlanıyorlar, ne bekliyorlar?
3-Nelere karşı çıkıyorlar sizin bilmediğiniz sebepleri vardır onları kendilerinden bile gizlerler ama bilmeni isterler. Bunları bildiğimiz zaman onları anlamak daha kolaydır, Ama bundan çok daha kolayı onları dinlemektir, genellikle erkekler tahammülsüzlük ederek kadınları dinlememekte, sonra da onu anlayamamaktan şikayet etmektedirler.
Halbuki onları dinleseler bilmece çözmeye gerek kalmayacaktır. Önemli olan upuzun lafların arasından ana konuyu anlamaktır. Kadınlar bir konuyu anlatmak için bir şehri, bir yemeği anlatmak için bir pazarı anlatacak kadar detaycıdırlar. Bunu hafife almayın ve atlamayın, yemeğin tadı ayrıntısında gizlidir unutmayın.
Erkekler pratik olduklarını düşünerek söylenilenlerin içinden konuyu kapmaya çalışmakta ama genellikle de yanılmaktadırlar. O yüzden kadınları karşı çıkmadan dinlemek. Doğru anlayıp anlamadığını sormak, bunların dışında başka bir şey olup olmadığını öğrenmeye çalışmak, kadınları anlamak için işe yarayacaktır. 
Çünkü kadınların hayatta en çok istedikleri şey, erkekler tarafından tam ve doğru anlaşılmak, fikirlerine değer verildiğini görmektir. Bunu yapmadığımız zaman öfkelenip sinirlenecek, onları anlamadığımızdan şikayet edeceklerdir.
          Hak veririz ya da vermeyiz ama doğru anlamaya çalışmak gerçektir önemlidir. Daha önemlisi de onların yanında olduğumuzu onları sevdiğimizi kendilerine anlatabilmektir. Sevgi ile olmayan durumlarda onları anlamak zordur. Çünkü kadınlar konuştukları konulara kalplerini ve duygularını koymakta karşı tarafında böyle davranmasını istemektedirler. 
Onları tenkit etmek, söylediklerinde hatalar bulmaya çalışmak, arada ki iletişimi olumsuz etkileyecek ve bir süre sonra artık bir şey anlatmamalarına neden olacaktır. 
          Buna sebebiyet vermemek saygı göstermeli. Anlattıklarını kesmeden canı gönülden dinlemek gerekir. Bunu yaptığımız zaman onları daha iyi anlayacağımıza inanıyorum.Tabi Şunu da unutmamalısınız: 
Kadınlar Üç şeye asla hayır diyemezler;
1. Onu doğru anlayan birinin dostluğunu…
2. Doğru ve zamanında yapılan bir iltifat ve yerinde yapılacak bir jest…
3. Zamanlaması iyi düşünülmüş ‘’SENİ SEVİYORUM’’ cümlesi.
                         Kadın kocasını daha az sevmeli, fakat daha çok anlamalı, erkek, karısını daha çok sevmeli, fakat anlamaya çalışmamalıdır     Oscar Wilde
                                                                                                                                                            Yrd.Doç.Dr.Ömer DOĞRU

Aile Danışmanı  &  İletişim Uzmanı

  
2793 kez okundu

Yorumlar

     23/06/2016 22:15

Muhteşem bir yazı ve enfes analizler. Yüreğine sağlık benim Romantik ve Karizmatik Arkadaşım. ''''''Yasemin''''''
Misafir -

Kadınlar     23/06/2016 00:58

Hocam Kadınları Bu Kadar İyi anlayan bir adamın hayatında sorunları var mıdır.Özelinde nasıldır.Kadınları bu kadar doğru okuyorsa onun yanındaki kadın çok şanslıdır inanıyorum.
GAMZE YAKAR

     23/06/2016 00:10

Bu sözü çok tuttum Kadın kocasını daha az sevmeli, fakat daha çok anlamalı, erkek, karısını daha çok sevmeli, fakat anlamaya çalışmamalıdır
Misafir -

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret150111
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.928518.0003
Euro18.311018.3843
Hava Durumu

<script data-ad-client="ca-pub-2967709272430144" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>