• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogruterapimerkezi1
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905415447199
  • https://twitter.com/dogruterapi_mkz
  • https://www.instagram.com/dogruterapimerkezi/
  • https://www.youtube.com/watch?v=kRrNYTwi6Bk

Yrd.Doç.Dr.Ömer Doğru

''PSİKOLOG'' Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı

Site Haritası
Saat
Takvim
<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2967709272430144"
     crossorigin="anonymous"></script>

Evlilik Ve Mutluluk
İnsan hayatında bir çok özel ve önemli müessese vardır bunların en başında ve en önemlisi şüphesiz ki evliliktir. İnsanın hayatında almış olduğu en önemli ve en dikkat edilmesi gereken bir karardır evlilik. İnsan beraber yaşayacağını bulduğu zaman değil, beraber yaşlanacağına inandığı bir insanı bulduğuna inandığında verdiği karardır evlilik. Beraber yola çıkacağın insanda aradığın şu  üç unsur mutlaka seni tatmin ediyor  olmalıdır. Yürek ,güven ve sadakat. Eğer mutlu olmak istiyorsan şu üç konuyu da unutmamalısın: Eşini, işini ve arkadaşını doğru seç.                      
         Evlilik, bir hayatın şekillenmesi ve bu şekillenmiş kalıba girmiş kişiliğin yeniden başka bir  şekle uygun olarak yeniden format atılmasıdır sürüp giden eski düzenimize. Ama bizim burada karar vermemiz gereken şey evleneceğimiz kişinin hayatında hatalar bulup onu düzeltmek değil, asıl mesele kendi hayallerimizi kurmak adına hayatımızı paylaşılabilir, anlaşılabilir ve uzlaşılabilir bir hale getirmektir.
Karşımızdaki kişinin her alışkanlığına bir törpü alıp saldırmak,  mürebbiyelik yapmak ve onu yontmak, değiştirmek değildir ve olmamalıdır. Bizim en çok ihtiyaç duyduğumuz alışkanlık anlaşmazlık anında kendimize ‘’Ben nerde yanlış yaptım ‘’ diye kendimize sorabilme yeteneği ve erdemidir. Bunu yapabildiğimiz andan itibaren en büyük sorunlarımızın çok basit bir dokunuşla halledilebildiğini görürüz.
Ve unutmamamız gereken önemli bir konu da evlendiğimiz kişinin yetiştiği ortam ve geçirmiş olduğu sizden önceki yaşamındaki deneyimlerinin hayatına vermiş olduğu yön ve yansıttığı renktir.         
Ahmet Altan Bir erkeğin hayatını belirleyen ve onun nerede nasıl durması gerektiğini öğreten bir kadındır sonunda o da annesidir der ve isabetli bir tesbit yapar.
Bir erkeğin düşünsel yeteneği, estetik birikimleri ne olursa olsun, hayatta durduğu kat, içine doğduğu kattır, tanıdığı ilk kadının, annesinin onu bıraktığı kat...Giyim zevkinin bulunmadığı bir bahçede doğduysanız, giyim zevkinizin gelişmiş olduğu bir bahçeye sizi ancak bir kadın götürür,  
sofraların inceliklerle donatılmadığı bir katta doğduysanız, incelikli sofraların bulunduğu kata sizi götürecek olan da bir kadındır. Birlikte olduğunuz kadın değiştiğinde, değişen yalnızca bir kadın değildir, hayatın neredeyse bütünü değişir, bir başka kata, bir başka bahçeye geçersiniz, orada herşey farklıdır. 
Dinlediğiniz müzik, okuduğunuz kitap, yediğiniz yemek, gittiğiniz yerler, buluştuğunuz arkadaşlar, hatta taktığınız kravat bile değişir. Bir erkeği hayatın içinde kadınlar gezdirir, hayatın katları arasında kadınlar dolaştırır. Zevkli bir kadına rastlarsanız zevkiniz, bilgili bir kadına rastlarsanız bilginiz, 
esprili bir kadına rastlarsanız espriniz, zeki bir kadına rastlarsanız zekânız gelişir; yeni huysuzluklar, kaprisler, kavga nedenleri, acılar da öğrenirsiniz. Hayat, kutsal kitaplarda anlatıldığı gibi kat kattır;           
Babil'in asma bahçeleri gibi teraslar halinde yükselir. Bir terastan bir terasa sizi kadınlar götürür. 
Ve, bugün durduğunuz teras, seyrettiğiniz manzara, gördüğünüz hayat, yanınızdaki kadının terası, manzarası, hayatıdır; hayatın hangi katında durduğunuzu, yanınızdaki kadının durduğu kat belirler.        
Hayatınız, seçtiğiniz kadındır. 'Bir kadın değil. Bir hayat seçersiniz çünkü.'
Peki bir kadının hayatını kim belirler.  
Bir kadının hayatını belirleyen ona yol gösteren yön veren kişi sevdiği ADAMDIR. Tabi bu kişinin adamlığının ölçüsü onların mutluluğunu veya mutsuzluğunu belirler. Toplumumuzda çarpık ve kötü bir alışkanlık var maalesef. Dışarda sıcak  kanlı sevecen konuşkan ve kibar olan bir adamın evinde soğuk ve donuk olduğunu görebilirsiniz. Kimsenin yaptığı işi ve kişiliğini irdelemeyiz ama toplumun yansıttığı ve lanse ettiği şekliyle Türk Erkeği Pavyonda çalışan Hanıma çiçek verecek kadar kibarlaşırken evdeki insana karşı şiddet uygulayacak kadar kaba ve küstahtır. Ve kadının hamuru mayası, kumaşı yetiştirdiği çocuğa gösterdiği yolla doğru orantılıdır. Kişi sevgisi kadar mutlu, bilgisi kadar kararlı, ürettiği kadar onurlu, merhameti kadar saygın, paylaştığı kadar büyük ve DÜRÜSTLÜĞÜ  kadar İNSANDIR.
Yrd. Doç. Dr. Ömer DOĞRU        
Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı
 
  
1250 kez okundu

Yorumlar

     21/07/2015 20:08

Yürek, sevgi ve sadakat üçlüsü birleştiğinde evlilikler her daim güçlü ve ayakta kalır.. Güzel bir paylaşım olmuş.. Kaleminize ve yüreğinize sağlık hocam.. Sevgilerimle...
Nilay Akduman

mutluluk     21/07/2015 14:06

Beraber yola çıkacağın insanda aradığın şu üç unsur mutlaka seni tatmin ediyor olmalıdır. Yürek ,güven ve sadakat. Eğer mutlu olmak istiyorsan şu üç konuyu da unutmamalısın: Eşini, işini ve arkadaşını doğru seç. Çok güzel özetlemişsiniz yüreğinize sağlık
GAMZE YAKAR

EVLİLİKLER     21/07/2015 14:01

HOCAM ELLERİNE KALEMİNE YÜREĞİNE SAĞLIK NE GÜZEL YAZMIŞSIN UMARIM DERS ALINIR .Ve kadının hamuru mayası, kumaşı yetiştirdiği çocuğa gösterdiği yolla doğru orantılıdır. Kişi sevgisi kadar mutlu, bilgisi kadar kararlı, ürettiği kadar onurlu, merhameti kadar saygın, paylaştığı kadar büyük ve DÜRÜSTLÜĞÜ kadar İNSANDIR.
EDA OGUNTURK

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret145819
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.335717.4051
Euro18.262618.3357
Hava Durumu

<script data-ad-client="ca-pub-2967709272430144" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>