• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogruterapimerkezi1
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905415447199
  • https://twitter.com/dogruterapi_mkz
  • https://www.instagram.com/dogruterapimerkezi/
  • https://www.youtube.com/watch?v=kRrNYTwi6Bk

Ömer Doğru

Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı

Site Haritası
Saat
Takvim
<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2967709272430144"
     crossorigin="anonymous"></script>

İŞİN BİTİNCE BENİ SEVER MİSİN ANNE…

      Günümüzde çocuklarımızın yaşamış olduğu en büyük sorun anne ve babanın iş yoğunluğu nedeniyle onlarla yeteri kadar kıymetli zaman geçirememesidir.

Daha ilkokuldaki çocukların sesini kesmek ve rahat etmek için Telefon,Tablet Ve Tv gibi son derece sakıncalı canavarların eline bırakılarak telafisi olmayan sıkıntılara maruz kalmaları sağlanıyor. Buna güzel bir örne olarak öğretmen yayınlarında geçen psikolojik analiz içeren gerçek  bir hikaye.

--------------------------

Kapıdan içeri girer girmez neşeyle bağırdı:
"Anne biliyormusun bugün yuvada ne oldu?"
"Görmüyor musun? Telefonla konuşuyorum."
Hiç kimsenin sevdiği şey birbirine benzemiyordu. Annesi telefonu, babası arabayı seviyordu. Herşey erteleniyordu telefon ve araba söz konusu olduğunda. Bir de eve misafir gelecek oldumu kendisine hiç yer kalmıyordu. Nerelere gitsindi? Annesi kapattı telefonu. Mutfaktan tencere kaşık sesleri geliyordu. Koşarak yanına gitti.
"Sana yardım edeyim mi?" dedi en sevimli halini takınarak. Annesi manalı manalı baktı:
"Hayırdır. Bir yaramazlık filan. Bak bir de seninle uğraşmayayım. Çok yorgunum zaten."
Yorgunluk nasıl bir şeydi. Bazen elinde oyuncağıyla uykuya daldığında anneannesi oyuncağı yavaşça elinden alır "Nasıl yorulmuş yavrucak... Uykunun gül kokulu kolları sarsın seni" diyerek alnına bir öpücük konduruverirdi. Yorgunluk gül kokulu bir uykuya dalmaksa eğer, ne diye annesi kendisiyle böyle kızgın kızgın konuşuyordu.
"Anneciğim yoruldugun zaman gül kokulu uykulara dalarsın. Anneannem öyle söylüyor."
"Uykuya dalayım da gül kokuları kusur kalsın. Yorgunluktan ölüyorum."
Bu kelimeden nefret ediyordu. Yorgunum. Yorgun olduğumdan. Böyle yorgun yorgunken...
"Anneciğim sen yorulma diye..."
"Yemekte konuşuruz çocuğum. Bankada işler yetişmedi. Baban gelene kadar bunları bitirmem lazım. Hadi sen oyna biraz."
"Hani siz yoruluyorsunuz ya..."
"Eeee...."
"Ben de oynamaktan yoruluyorum."
"Ne yapayım?"
"Bilmem..."
Yapılmaması gerekenleri biliyordu da büyükler, yapılması gerekenleri hiç bilmiyorlardı. Işıklar söndü birden. Annesi öfkeyle söylenmeye başladı:
"Mum da yok" diye diye karıştırdı dolapları el yordamı. Çocuk sırtüstü yatıp, anneannesinin köyünü düşündü.
Gaz lambasının ışığında deli tavşan masalını anlatışını. Deli tavşanın duvardaki aksini getirdi gözlerinin önüne. Anneannesi gibi iki ellerini birleştirip işaret parmaklarını yukarı kaldırarak tavşan kafası yapti. "bak deli tavşan" diyerek parmaklarını oynattı. Yoldan geçen arabaların farları duvardaki tavşana yol açtı. Tavşan alabildiğine hür dolaşti sağda solda. Otlarla kuşlarla konuştu. Sonra yorgun düştü. Duvardaki görüntü o minik avuçlarin açılmasıyla kayboldu. Kolu yavaşça kanepeden aşağı sarktı.
Neden sonra ışıklar geldi. Kadın çocuğun hiç konuşmadığını akıl etti birden. Kanepeye koştu. Küçücük dizlerini karnına doğru çekerek uykuya dalmıstı.
Masanın üstündeki dosyalara baktı iğrenircesine. Dindirilmez bir pişmanlık doldurdu içini. Uyandırmaktan korka korka küçük alnına bir öpücük kondurdu. Çocuk sanki bu öpücüğü bekliyormuşçasına "İşin bitince beni sever misin anne?" dedi.
Kadın, sevilmek için randevu alan çocuguna bakarak sabaha kadar ağladı..

Oysa bir kadın olarak bilmeliydi ki çocuklar açlıktan değil sevgisizlik ve ilgisizlikten ölür.Bir anne asla çocuğunun adının ölümle yanyana gelmesini istemez.

            Unutulmamalıdırki çocuklara verebileceğimiz en güzel şey onlara ayıracağımız kıymetli zamandır.En Kötüsü de her istediğini yaparak onu HAYALSİZ  bırakmaktır.

(Alıntı Öğretmen Yayınları) 

Yrd.Doç.Dr.Ömer DOĞRU
Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı

 

 

  
1687 kez okundu

Yorumlar

     16/06/2016 21:09

Hocam harika bir uy azı ne çok eksiğimiz varmış meğer sağolsun ufkumuzu actiniz
Misafir -

Kıymetli Zaman     16/06/2016 16:52

Çocuklarımız,geleceğimizi bekleyen en büyük tehlikedir ilgisizlik ve en son cümleniz ço dokunaklı.Oysa bir kadın olarak bilmeliydi ki çocuklar açlıktan değil sevgisizlik ve ilgisizlikten ölür.Bir anne asla çocuğunun adının ölümle yanyana gelmesini istemez.
Nilay Akduman

Zaman     16/06/2016 16:45

Bu yazı çoğumuzun suratına tokat gibi çarpsa da çok güzel ve çok beğendim.Yüreğinize sağlık.Sizi takibettiğim günden beri bir şeyi farkettim.Sizde hiç umutsuzluk karamsarlık ve dışlama yok.Hep umut sevgi ve empati var iyi ki sizi tanımışım sağolun
Hamiyet Zeren

Çocuklarımız     16/06/2016 15:11

Hocam nerden buluyorsun yüreğimize bu kadar dokunacak yazılar.şimdi işi biraktım ağlıyorum.Bugün yaşadım ona benzer bir durum.Allah razı olsun çok güzel bir yazı
GAMZE YAKAR

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret183739
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.357527.4671
Euro29.010129.1264
Hava Durumu

<script data-ad-client="ca-pub-2967709272430144" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>