• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogruterapimerkezi1
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905415447199
  • https://twitter.com/dogruterapi_mkz
  • https://www.instagram.com/dogruterapimerkezi/
  • https://www.youtube.com/watch?v=kRrNYTwi6Bk

Yrd.Doç.Dr.Ömer Doğru

''PSİKOLOG'' Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı

Site Haritası
Saat
Takvim
<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2967709272430144"
     crossorigin="anonymous"></script>

ÇOCUKLARDA SOSYAL İLETİŞİM SORUNU
Sosyal iletişim sorunu, çocuğun sosyal ortamda ilişki ve iletişim kurmada yaşadığı güçlüktür. Çocuk arkadaş edinirken, arkadaşlığını devam ettirmeye çalışırken, çevresinde olup biten davranışları anlamlandırırken ve bunların sonucunda ortaya çıkan duyguların farkına varırken, sözel olmayan iletişimi(mimik, jest gibi) kavramaya çalışırken güçlükler yaşayabilir. Kimi zaman dışlanabilir ve yalnız kalabilir.
Her çocuk, sürekli değişen uyaranlara, kendi yaş grubundan beklenen davranışlara, sınıf arkadaşları, yaşça farklı bireyler ve yetişkinlerle kurulan ilişkilerin gereklerine, günlük akademik yoğunluğa uygun davranmak durumundadır. Arkadaşlık kurma ve arkadaşlığı sürdürebilme, bir gruba kabul edilebilme ve diğerleriyle kolay işbirliği yapabilme çocukların sosyal hayatlarında oldukça önemli bir yer tutar.
Ancak sosyal iletişim sorunu yaşayan çocuklar; kendi duygularını değerlendirmekte ve ifade etmekte, kendilerinden beklenenleri anlamakta, farklı zamanlarda öğrenmiş oldukları kuralları benzer bir durumda uygulamakta zorlanabilirler. Yaşadıkları olaylardan sonuç çıkarmaları ve dolayısıyla sosyal öğrenmeleri yetersizdir ve sosyal becerilere yönelik açık yönergelere ihtiyaç duyarlar. Bu çocuklar genellikle yaşıtlarıyla iletişim kurmakta zorlanırlar ve yalnız vakit geçirmeyi tercih ederler. Öğretmenleriyle iletişim kurarlar ancak onlarla da çoğunlukla istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ilişkide kalırlar. Kalıp davranışlar sergilerler ve rutinlerinin bozulmasından hoşlanmazlar.           
Bazı olay ve durumlarda(geçişler ve ani program değişikleri vb.) aşırı tepkiler (ağlama krizi, saldırgan davranışlar vb.) sergileyebilirler. Dilin pratik anlamda kullanımıyla, duyguları anlayıp ifade etmekle ilgili zorlanırlar.
Okul hayatlarına başladıkları andan itibaren sosyal ilişki ve iletişim alanlarında sorunlar yaşayan çocuklarla karşı karşıya gelen eğitimcilerin akıllarına gelen sorulardan en önemlisi bu çocuklara nasıl yardımcı olabiliriz sorusudur. Eğitimcileri çoğu zaman çaresiz bırakan okul ortamında ve sınıf içerisindeki eğitim sürecinde bu yapıdaki çocuklara uygun sistemi nasıl oluşturacaklarıdır. Bu sistemi kurarken göz önüne alınması gereken alanlarla ilgili öneriler
Şu Şekilde Sıralanabilir:
1-Sohbet becerilerinin gelişmesi için küçük gruplar oluşturmak.
2-Sohbette konuşma sırasının ne zaman geleceği, ne zaman cevap verilip, ne zaman kesileceği ve konu değiştirileceği hakkındaki kuralları ve ipuçlarını öğretmek
3-Anlamadığı takdirde, yönergeyi basitleştirerek tekrar etmek
4-Yönergeler arasında durmak ve anlayıp anlamadığını kontrol etmek.
5-Mümkün olduğu her anda öğrenciyi olası bir değişikliğe hazırlamak.
5-Davranışlara yönelik beklentileri ve kuralları açık olarak belirlemek.
6-Sosyal alandaki uygun davranış kurallarını net bir biçimde öğretmek.          
7-Sınıf arkadaşlarını, öğrencinin sosyal etkileşimdeki yetersizliğine karşı nasıl tepki verecekleri hakkında bilgilendirmek.
8-İşbirliği içeren, takım oyunlarını desteklemek.     
9-Teneffüslerde destek ve gözetim sağlamak.
10-Öğrenciye bir oyuna nasıl başlanacağını, sürdürüleceğine ve bitirileceğine öğretmek.     
11-Kendi davranışlarını nasıl gözleyip, denetleyeceğini öğretmek.
12-Programlanmış sosyal beceri grupları oluşturmak ve belirli becerilerin direkt öğreterek pratik etmesine olanak sağlamak.
13-Sık sık olumlu geri bildirim vermek.          
14-Sözel bilgileri kısa ve basit bir dille anlatmak.
15-Öğrenciye yardım istemesini öğretmek.    
16-Sınıf arkadaşlarıyla akran dayanışmasını kullanmak.
17-Katılım ve tercih yapmasını mümkün olduğunca desteklemek.
18-Diğer öğrencilerin alaylı ya da zorbaca davranışlarından korumak.   
19-Yetenekli olduğu beceri alanlarını kullanarak katılabileceği grup çalışmaları yapmak.    
İlgi duyduğu ve güçlü olduğu alanlarda başkaları ile paylaşımda bulunmasını desteklemek.           
20-Ebeveyn-öğretmen arasındaki iletişimi desteklemek için bir “İletişim Defteri” kullanmak(Bu iletişim defteri sayesinde anne babalar okulda olanlar ile ilgili bilgi sahibi olup; bu konuda destek sağlayabilirler.).     
21-Bir sorun ortaya çıkmaya başladığında, onu görmezden gelmemek. Aile ile iletişime geçerek önlemini sorun büyümeden almak.
Sosyal iletişim sorunu yaşayan bu çocukların zorluk yaşadıkları farklı alanlar ve verdikleri farklı tepkiler, bu zorluk alanlarıyla ilgili olarak ev ortamında ve özellikle okul ortamında nasıl desteklenebilecekleri ve onlara destek olma sürecinde dikkat edilmesi gereken alanların neler oldukları oldukça önemlidir. Her çocuk farklı özelliklere ve farklı zorluk alanlarınla sahiptir. Bu nedenle her çocuk için onun sistemine uygun bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte, üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri de uzman, aile ve okul işbirliğidir

Yrd.Doç.Dr.Ömer DOĞRU
Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı
  
2942 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret150117
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.928518.0003
Euro18.311018.3843
Hava Durumu

<script data-ad-client="ca-pub-2967709272430144" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>