• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dogruterapimerkezi1
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905415447199
  • https://twitter.com/dogruterapi_mkz
  • https://www.instagram.com/dogruterapimerkezi/
  • https://www.youtube.com/watch?v=kRrNYTwi6Bk

Ömer Doğru

Aile Danışmanı & İletişim Uzmanı

Site Haritası
Saat
Takvim
<script async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-2967709272430144"
     crossorigin="anonymous"></script>

Anasayfa

Iletişimin bir çok yöntemi ve şekli vardir. Ama en önemli Iletisim kişinin kendisiyle olan iletişimidir. İletişiminin olmasının ön koşulu iletişimde bulunacak bir canlı varlığın varoluşudur, Çünkü iletişimin başlangıcı ve bitişi canlı varlığı gerektirir. Bu yazıda insan iletişimi ele alındığı için, insanın var oluşu iletişimin ön koşuludur. İnsan varlığın ilk iletişimi kendisiyle olan "kendiyle iletişimdir." Eğer iletişimde iletiyi ileten ve alan aynı kişiyse, buna insanın kendisiyle iletişimi deriz. Yaşanan dünyada nitelik ve nicelik bakımından en sık, çok ve yoğun olan iletişim insanın kendisiyle olan iletişimidir. Bu iletişim uyku dışında kesintisizdir. İnsanın kendiyle iletişimi kendi varlığını anlamasıyla başlar. Bebeğin anne karnındaki oluşum sürecindeki iletişimi kendi kendine iletişimin başlangıcı olarak niteleyebiliriz. Benzer biçimde, anne karnı ortamı içindeki hareket ve davranış biçimleri, bu kendiyle iletişimin kendi ortamına uzamasıdır.
02.05.2021
Başkasının ağrısını, acısını gerçekten hissedebilir miyiz?   Bir başka insanın hissettiklerini hissetmek ve onun bu hissettiklerine bağlantı yapabilmeye “empati” denir. Yapılan görüntüleme çalışmaları, kendiniz ağrıyı hissedince ve bir başkasının ağrısını empati yaparak hissettiğinizde beyindeki aynı bölgelerin uyarıldığını gösteriyor.           Birçok çalışma, psikososyolojik ağrı uyandıran hayat hikayelerini görsel olarak izlediğimizde bizde uyandırdığı ağrı hissiyle, vücudumuzun herhangi bir uzvundan ortaya çıkan ağrıyla ilgili bilgiyi, ağrı çekenin yüz ifadesini gördüğümüzde bizde uyandırdığı ağrısını hissetme hissini ileten somatosensori beyin bölgesinin koordineli bir çalışmayla ayarlandığını göstermektedir.  Bazı kişisel farklılıklar burada rol oynamaktadır. Yapılan birçok çalışmada antisosyal (psikopatik) özellikleri ölçen bir ölçekte yüksek skor alan normal kişilerle,
27.04.2021
Günümüzde Evlilik genel bir ifade ile iki kişinin birlikte yaşamak, çocuk sahibi olmak, kendilerine ait değerler ile çocuk yetiştirmek, paylaşmak gibi faaliyetleri yerine getirmek için bir kurum oluşturulması şeklinde tanımlanabilir. Evlilik; beraber yaşayabileceğin birini bulduğunda deği, beraber yaşlanabildiğine inandığın biri ile yapmış olduğun bir gönül sözleşmesidir.  Evlilik genç yetişkinlik döneminin önemli evrelerinden bir tanesidir; birey eş seçer, kiminle beraber yasayacağına karar verir ve aile kurar. Günümüzde evliliğe yüklenen anlam kültürler ve toplumlar arasında farklılık göstermektedir. Bireysel yaşam içerisinde bireyin farklı hayat amaçları ve hareket tarzları varken evlilikle birlikte kolektif bir amaç etrafında birleşilir. Bireylerin karşılıklı olarak fizyolojik, psikolojik ve de duygusal ya da cinsel  nedenlerle birbirlerine ihtiyacı vardır; bu sebeplerden dolayı evlilik birlikteliği  insan psikolojisinin  doğası ihtiyacı olarak kabul görür ve saygıdeğer bir durumdur.
12.04.2021
Ezandan önce uyanırdı annem.! Kadın dediğin güneş üstüne doğmadan uyanmalıydı çünkü öyle görmüştü anasından. Bereketi kaçarmış evin,rızkı kesilirmiş adamın, Öyle derdi hep. Çatlamış dudaklarından dualar süzülürdü sabahın soğuğunda,engin,mutevekkil ve umutla. Buz tutardı yazmasındaki oyalar Erzurumun o dondurucu soğuk kışlarında… Elleri hamur kokardı her daim. Sanki annem demek hamur demekti.pişi,hıngel,kete,lavaş ve daha neler... Elinde kuruyan hamurları bile ziyan etmez, ovalayip karınca yuvalarına serpiştirirdi.''Merhamet etmeyene merhamet edilmez'' derdi Her şeye yeterdi annem,her yana koşar durmak bilmeyen bir enerjisi ,yorulmak bilmeyen bir bünyesi vardı! Çünkü Anne demek yetmek demekti. Anne demek soğandan aş,ottan türlü,undan helva ekmekten kete yapmak demekti . Ağrıyan yerlerini susturur, çatlayan ellerine yağ surerdi, acısını göğsünü bastırırdı işine devam ederdi.Bazen için için ağlardı ancak sebebini hiç kimse bnilemezdi sebebi koca bir HİÇ deyip omuz silkerdi.
08.04.2021
Peki insan nasıl mutlu olmayı başarır onu mutlu edeceğini zannettiği çok şey aslında susayan bir insana içirilen deniz suyu gibidir içtikçe susarsun susadıkça içersin ama asla çözüm olmayacak. İnsan parası olmadan da pek çok şey yapabilir ve esasen mutluluk bunlara bağlıdır. Birinci kural Kendinden çok şey başkasından az şey bekleyerek başlamalısın. Bilmelisin ki Mutluluğa giden bir yol yoktur mutluluğun kendisi bir yoldur ve onu da sen inşa edeceksin. IŞTE BASİT BİR KAÇ HATIRLATMA. Kinden ve nefretten kurtulun bağışlayıcı olun, pozitif bakın.Kin size yük getirir başkasına değil. İnsanlara iyi davranın ama seni İNSAN gibi değil İmkan gibi görenleri hayatından çıkar. Problemlerinizi avantaj çevirmeyi bilin.Her serde bir hayır, her problemin sonunda bir çözüm vardır.
04.03.2021
 9  ...

Son Güncelleme: Bugün

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam82
Toplam Ziyaret188559
Üyelik Girişi
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.831328.9469
Euro31.329631.4551
Hava Durumu

<script data-ad-client="ca-pub-2967709272430144" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>